Arguvan Türküleri Üstüne

Arguvan Türküleri Üstüne
"Arguvan Türküleri" , Hüseyin Şahin ve Süleyman Özerol' un on yılı aşkın bir süre çalışarak derleyip toparladıkları, bir araya getirdikleri türkülerden, türkülerin kaynaklarını ortaya koyan, geçmişten geleceğe elde edilen bilgileri belgelendiren bir yapıttır02.04.2013 10:04
Zülfükar Sezen

Arguvan Köyleri Kültür ve eğitim vakfı tarafından yayınlandı. 700 sayfa içinde bir yörenin geleneklerinden, göreneklerinden, yaşam biçiminden oluşan, yüzü aşkın türkü var, notalarıyla birlikte. Halk bilimsel bir araştırma denemesi olduğunu söyleyerek yola çıkan araştırmacılar amaçlarının " bir deneme olarak tanımlayacağımız bu çalışmada amacımız, Arguvan havalarının belgelenmesi yanında Anadolu halk müziği içerisindeki yerini de ortaya koymaktır. Ancak, çalışmanın araştırma denemesi olması dolayısıyla eksikleri mutlaka olacaktır. Konuyla ilgilenen araştırmacıların bu eksikliklerimizi yapacakları yeni-kapsamlı araştırmalarla kapatacakları düşüncesindeyiz" diye ortaya koymaktadırlar.

Kitabı özetlersek; " özetle Anadolu halk türküleri içerisinde Arguvan ezgilerinin önemli bir yeri ve katkısı vardır. Bu da hayatın bir parçası olarak türküleri yaşayınca algılayan Arguvanlı için doğaldır" fikrinin temel alındığını görürüz. "Türkülerini yaşamın içerisinden çıkarmış olan Arguvan ağzı türküleri birçok motifle bezenmiştir. Bu ezgilerde herkes kendinden mutlaka bir şeyler bulur. Arguvan türküleri bazen sevda, hasret, ayrılık yüklüdür. Bazen de acıların, dertlerin dile getirildiği motiflerle haykırır bizlere… diyen araştırmacılar Arguvan ağzı türkülerin ana temasını da böyle ortaya koymaktadırlar.

Kullanılan yöresel sözcükler de kitapta önemli bir yer tutmaktadır.

Kitabın bir bölümünde ise Arguvan ağzı türkülerinin notaları bulunmaktadır.

Arguvan türküleri kendi alanında ilk defa kapsamlı bir araştırma sonunda ortaya konulmuştur Kitabın arka sayfalarına Arguvan ağzı türküleri yorumlayan sanatçıların fotoğraf ve adları da eklenmiştir.

Arguvan Türküleri yöresel, gelenek ve görenekleri, yaşamın her safhasını özlü bir biçimde türkü severlerin beğenisine sunulan derli toplu oluşuyla, önemli bir araştırma denemesidir. Türkü söyleyen, türkü dinleyen her halk müziği severin okuması gereken bir kitaptır.

Arguvan türküleri' ni baştan sona okuyanlar sanatçı olsun, olmasın gelenek, görenek, yaşantı, diliyle kendisinden bir parça bulacak, yüreğinin bir yerinde türkünün etkinliğini hissedecek, duygulanacak, geçmişini, hayallerini, sevdalarıyla ilgili düşüncelerini, acı ve hasret, gönül yarası ağrılarını damarlarında hissedecektir. Hele Arguvan-Malatya yöresinin insanı ise, üstüne üstlük birde gurbette ise...

"Arguvan türküleri" konusunda aslında çok sözler söylenecek. Eleştiriler yapılacak Kimileri beğenecek, kimileri belki dudak büküp geçecek. Kim ne derse desin araştırmacılar başarılı bir çalışmaya imza atmışlardır. Bu çalışmadan dolayı onları kutlamak, gelecek çalışmalarında onları cesaretlendirmek ve desteklemek, varsa eksiklikleri ortaya koyarak onlara yol göstermek, onların yeni başarılara imza atmalarında etkin olacaktır. Bize düşen, kitap sevdalısı, türkü sevdalısı, eli kalem tutan, düşünen, dudaklarında ve gönlünde türküleri düşürmeyenlere köstek değil, destek olmaktır.

Süleyman Özerol' u yakından tanımadan önce Malatya’da yayınlanan Yorum gazetesinde yayınlanan yazılarını okuyordum. Bu yazılarının çoğunda Doğup büyüdüğü Ballıkaya’dan bahsetmekteydi. Sanat üzerine halk ozanları üzerine yazdığı yazıları da ilgiyle okuduğum yazılarıydı. Daha sonra kısmet oldu, Ankara’da bir araya geldik. Bir kaç yazısı Metropol gazetesinin sanat ve kültür sayfasında yayınlandı. Zaman zaman dost meclislerinde eline sazı alıp Arguvan türküleri söylediğini de gördüm.

Süleyman Özerol' u ben çok yönlü bir sanatçı, halk ozanı, gazeteci araştırmacı olarak değerlendirdim hep. Sohbetleri, değerlendirmeleri, topluma, olaylara bakış açısı bakımından da onun bilgi birikimi bakımından oldukça yüklü olduğunu ortaya koymaktadır. Toplumsal olayları iyi özümseyen bir araştırmacıdır.

1953 yılında Malatya’nın Hekimhan ilçesinin Ballıkaya köyünde doğan Süleyman Özerol, Akçadağ ilk öğretmen okulundan mezun. Emekli olduktan sonra Malatya Yorum gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü yürütmeye başladı. Köşe yazarlığını devam ettiriyor.

1999 yılında “Televizyonu nasıl buldum” adlı kitabını yayınladı. ”yenilenen köy Ballıkaya “  ve ”Âşık Yoksuli’ nin şiirleri ve sanatı” üzerine yazdığı eserini yayınlama hazırlığı içinde.

 Süleyman Özerol, “Arguvan Türküleri” kitabıyla bir bakıma kendisini kanıtladı.


Etiketler: Süleyman Özerol - Arguvan Türküleri - Zülfükar Sezen

Diğer edebiyat haberleri

  • PAYLAŞ

Yorum yapabilmek için giriş yapmanız gerekmektedir